Επισκέψεις Σχολείων 2018-19

Η Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Θεσσαλονίκης του Α.Π.Θ., για τέταρτη χρονιά λειτουργεί από Δευτέρα- Παρασκευή πρότυπο πρόγραμμα υποδοχής μαθητών σχολείων στις νέες εγκαταστάσεις της στη Θέρμη. Στο ασφαλές και σύγχρονο περιβάλλον μας, οι μαθητές αθλούνται, ψυχαγωγούνται και εκπαιδεύονται μέσα από τις δράσεις του προγράμματος, τις οποίες υλοποιούν πτυχιούχοι εξειδικευμένοι καθηγητές Φυσικής Αγωγής. Δεκτοί γίνονται καθημερινά από 70 ως και 150 μαθητές από όλες τις βαθμίδες Εκπαίδευσης. Έναρξη επισκέψεων από Δευτέρα 24 Σεπτεμβρίου 2018.

Πρόγραμμα

9.00-9.30: περιβαλλοντική ενημέρωση- χωρισμός τμημάτων- μετάβαση στους χώρους

9.30 -12.30: υπαίθριες δραστηριότητες σε σταθμούς χωρισμένοι σε ομάδες

12.30-13.00: ελεύθερος χρόνος- αναχώρηση

Περιεχόμενο

Η ημερήσια επίσκεψη  περιλαμβάνει  τις εξής υπαίθριες αθλητικές δραστηριότητες, που γίνονται κυκλικά σε τέσσερις ή πέντε σταθμούς :

• Τοξοβολία με εκπαιδευτικό τόξο
  • Σκοποβολή με αεροβόλο όπλο σταθερού στόχου ( γίνεται μόνο στον εξωτερικό χώρο) ή δραστηριότητες στην κλειστή πίστα πίστα (σε κακοκαιρία)
  • Αναρρίχηση σε πύργο 2-3 διαδρομών, ύψους 8μ. ή στην κλειστή πίστα αναρρίχησης
  • Στίβος περιπέτειας σε φυσικό περιβάλλον
  • Zip line εναέρια διαπέραση ύψους 2-2.50 μ. περίπου για παιδιά Νηπιαγωγείου -Δημοτικού

Σε περίπτωση κακοκαιρίας/κάυσωνα και ανάλογα με την ηλικία των παιδιών λειτουργούν οι δραστηριότητες:

Γυμναστήριο ελεύθερης μετακίνησης (Natural movement), αναρρίχηση σε τοίχο 5μ. και ελεύθερη αναρρίχηση σε αρνητικό τοίχο. Παρακαλούμε ρωτήστε μας στο 2310-991872 (9.00 έως 13.00)

Κόστος συμμετοχής για τέσσερις δραστηριότητες: 5 ευρώ/μαθητή

Για κρατήσεις μπορείτε να απευθυνθείτε στη Γραμματεία της ΣΕΦΑΑ, τις ώρες  9.00 με 13.00 (τηλ. 2310 -991872), E-mail: sporthermi@pess.auth.gr, Ιστοσελίδα: www.sporthermi.web.auth.gr . Οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται σύμφωνα με τον κανονισμό της Σχολής ακολουθώντας και τις παρακάτω οδηγίες:

ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ -ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ/ΓΟΝΕΙΣ (δίνεται εκτυπωμένο για προετοιμασία από το σπίτι)

1. Ενδυμασία: Μακριά φόρμα παντελόνι και ζακέτα, καλυμένα μπράτσα και γάμπες. (Το χειμώνα απαραίτητα σκουφί και κασκόλ)
  2. Καπελάκι ή σκουφί οπωσδήποτε (το φοράμε) επειδή θα είμαστε συνεχώς έξω στη φύση, γυαλιά ηλίου προαιρετικά, σακίδιο πλάτης,υγρομάντηλα .
  3. Νερό (δύο μπουκαλάκια) και πλούσιο υγειινό κολατσιό ενισχυμένο έτοιμο από το σπίτι, αν είναι δυνατόν όχι τυποποιημένο!!!!!!!
  4. Αν ιδρώνουμε πολύ φέρνουμε δεύτερο μπλουζάκι και αλλάζουμε στα αποδυτήρια. Το καλοκαίρι φοράμε αντηλιακό και αντικουνουπικό.
  5. Δεν αφήνουμε υπολλείμματα από το φαγητό μας, παίρνουμε μαζί μας τα σκουπίδια πάντα. Υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης/συλλογής καπακιών.
  6. Χρειάζεται ησυχία για παρατήρηση. Είμαστε στη φύση, μπορεί να δούμε διάφορα έντομα, χελώνες, πουλιά, σαύρες.
  7. Στο πάρκο φυτρώνουν ανεμώνες, ορχιδέες, κυκλάμινα, κρόκοι, κάπαρη, σπαθόχορτο κλπ. Δεν κόβουμε λουλούδια. Δεν μαζεύουμε βότανα.
  8. Παραμένουμε στην ομάδα μας και στη σειρά μας από την αρχή μέχρι το τέλος της κάθε δραστηριότητας. Για τουαλέτα ζητάμε άδεια-συνοδεία.
  9. Φέρνουμε προαιρετικά ξυλομπογιές/χαρτί  και απεικονίζουμε το στόχο τοξοβολίας, πύργο αναρρίχησης, το δάσος και ό,τι μας εντυπωσίασε.
  10. Αν υπάρχει φωτογραφική μηχανή, δεν φωτογραφίζουμε πρόσωπα, τη χρησιμοποιούμε με επίβλεψη των δασκάλων, φροντίζουμε να την προστατεύουμε.

Υπάρχουν τουαλέτες και βρύση κοντά στις δραστηριότητες και πλήρως εξοπλισμένο ιατρείο στο κλειστό γυμναστήριο της Σχολής. Όλοι οι εκπαιδευτές έχουν λάβει επιμόρφωση Πρώτων Βοηθειών.

Τέλος, στη διάθεση των εκπαιδευτικών & συνοδών υπάρχουν ερωτηματολόγια προς συμπλήρωση για την ικανοποίησή τους από την επίσκεψη των σχολείων.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία

Επιτροπή Διαχείρησης Προγραμμάτων Αθλητισμού και Αναψυχής ΣΕΦΑΑ/Α.Π.Θ.