Επισκέψεις Σχολείων

Η Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού Θεσσαλονίκης του Α.Π.Θ., για τρίτη χρονιά θα λειτουργήσει από Δευτέρα- Παρασκευή πρότυπο πρόγραμμα υποδοχής μαθητών σχολείων στις νέες εγκαταστάσεις της στη Θέρμη. Στο ασφαλές και σύγχρονο περιβάλλον μας, οι μαθητές αθλούνται, ψυχαγωγούνται και εκπαιδεύονται μέσα από τις δράσεις του προγράμματος, τις οποίες υλοποιούν εξειδικευμένοι καθηγητές Φυσικής Αγωγής. Δεκτοί γίνονται μαθητές από όλες τις βαθμίδες Εκπαίδευσης.

Πρόγραμμα

9.00-9.30: περιβαλλοντική ενημέρωση- χωρισμός τμημάτων- μετάβαση στους χώρους

9.30 -12.30: δραστηριότητες σε σταθμούς χωρισμένοι σε ομάδες

12.30-13.00: ελεύθερος χρόνος- αναχώρηση

Περιεχόμενο

Η ημερήσια επίσκεψη  περιλαμβάνει  τις εξής υπαίθριες αθλητικές δραστηριότητες, που γίνονται κυκλικά σε τέσσερις σταθμούς :

• Τοξοβολία με εκπαιδευτικό τόξο
  • Σκοποβολή με καραμπίνα ( γίνεται μόνο στον εξωτερικό χώρο) ή περιβαλλοντικές δραστηριότητες στην κλειστή πίστα
  • Αναρρίχηση σε τεχνητό τοίχο 2 διαδρομών, ύψους 8μ. ή στην κλειστή πίστα αναρρίχησης
  • Στίβος περιπέτειας σε φυσικό περιβάλλον

Ανάλογα με την ηλικία των παιδιών και τις καιρικές συνθήκες μπορούν να λειτουργήσουν και οι δραστηριότητες:

Γυμναστήριο ελεύθερης μετακίνησης (Natural movement)  και Προσανατολισμός με πυξίδα και χάρτη. Παρακαλούμε ρωτήστε μας στο 2310-991872 ( 9.00 έως 13.00)

Κόστος συμμετοχής για τέσσερις δραστηριότητες: 5 ευρώ/μαθητή

Για κρατήσεις μπορείτε να απευθυνθείτε στη Γραμματεία της ΣΕΦΑΑ, τις ώρες  9.00 με 13.00 (τηλ. 2310 -991872), E-mail: sporthermi@pess.auth.gr, Ιστοσελίδα: www.sporthermi.web.auth.gr

Σε περίπτωση κακοκαιρίας οι δραστηριότητες τροποποιούνται για να πραγματοποιηθούν στους κατάλληλα διαμορφωμένους ημι-υπαίθριους χώρους. Οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται σύμφωνα με τον κανονισμό της Σχολής

ΟΔΗΓΙΕΣ -ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ/ΓΟΝΕΙΣ (για προετοιμασία από το σπίτι)

1. Ενδυμασία: Μακριά φόρμα παντελόνι και ζακέτα, καλυμένα μπράτσα και γάμπες. (Το χειμώνα απαραίτητα σκουφί και κασκόλ)
  2. Καπελάκι ή σκουφί οπωσδήποτε (το φοράμε) επειδή θα είμαστε συνεχώς έξω, γυαλιά ηλίου προαιρετικά, σακίδιο πλάτης.
  3. Νερό δύο μπουκαλάκια και κολατσιό ενισχυμένο έτοιμο από το σπίτι, αν είναι δυνατόν όχι τυποποιημένο και χαρτομάντηλα/υγρομάντηλα
  4. Αν ιδρώνουμε πολύ φοράμε δεύτερο μπλουζάκι που έχουμε φέρει μαζί μας. Το καλοκαίρι φοράμε αντηλιακό και αντικουνουπικό αν έχουμε ευαισθησία.
  5. Δεν αφήνουμε σκουπίδια από το φαγητό μας, παίρνουμε μαζί μας τα πάντα. Υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης και συλλογής καπακιών.
  6. Χρειάζεται ησυχία για παρατήρηση. Είμαστε στη φύση, μπορεί να δούμε διάφορα έντομα, χελώνες, πουλιά, σαύρες.
  7. Στο πάρκο φυτρώνουν ανεμώνες, ορχιδέες, κυκλάμινα, κρόκοι, κάπαρη, σπαθόχορτο κλπ. Δεν κόβουμε λουλούδια. Δεν μαζεύουμε βότανα.
  8. Παραμένουμε στην ομάδα μας και στη σειρά μας από την αρχή μέχρι το τέλος της κάθε δραστηριότητας
  9. Φέρνουμε  ξυλομπογιές και χαρτί  και απεικονίζουμε το στόχο τοξοβολίας, πύργο αναρρίχησης, το δάσος κλπ.
  10. Αν θέλουμε φέρνουμε φωτογραφική μηχανή, τη χρησιμοποιούμε με επίβλεψη των δασκάλων, φροντίζουμε όμως να την προστατεύουμε.

Στη διάθεση των εκπαιδευτικών συνοδών υπάρχουν ερωτηματολόγια προς συμπλήρωση για την ικανοποίησή σας από την επίσκεψη των σχολείων.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία

Επιτροπή Διαχείρησης Προγραμμάτων Αθλητισμού και Αναψυχής ΣΕΦΑΑ/Α.Π.Θ.